Malá obyčejná reportáž

 

Karel Martišek

 

 

Tak, a je to za námi, dílo je dokonáno. Jeden neobyčejný rok s jednou (ne)obyčejnou hrou. Poslední, co z mé strany ještě zbývá dodat, je tato malá obyčejná reportáž. Malá vítězná obyčejná reportáž. Ale nepředbíhejme :-)

 

1. První kontakt

 

A jen tak pro zajímavost, všiml si dnes někdo toho „divného“ příspěvku v kalendáři her? Jsem zvědav, jak dlouho to tam bude viset.

(Výňatek z Lipčova vánočního emailu.)

 

2. Zahájení

 

Snad se na mě Lipča nebude zlobit, když zveřejním část naší konverzace, která proběhla po Facebooku další den, tj. 25.12. kolem poledne. Ponechávám ji bez komentáře.

 

Karel (2012/12/25 11:59 dopol.)

Ty jo, Lipčo, ten první odkaz v kalendáři her je fakt zajímavý. Zatím jsem ale na nic moc nepřišel. Ani na to, zda to je něco reálného nebo jen nějaká provokace :-)

 

Lipča (2012/12/25 12:00 odpol.)

Já jsem taky nic nezjistil. Koukal jsem na celý kalendář, jestli tam něco nepřibylo. A šel jsem na stránku Divné a zkoušel v tom jejich hledání zadávat různá hesla, ale nic nového se neobjevilo.

 

Měl jsem i takový úvahy, že když je v tom textu zvýrazněný "Divná" a "Naopak", tak že budu hledat slova normální a obyčejná.

 

Karel (2012/12/25 12:01 odpol.)

Jj, přesně tohle jsem včera zkoušel taky :-)

No uvidíme, ještě popřemýšlím...

Ono je fakt ale možné, že to je jen nějaká provokace na zpestření Vánoc :-)

 

Lipča (2012/12/25 12:02 odpol.)

Je to možné, ale zdá se to takové návodné.

Ono to "naopak" může být třeba i pozpátku nebo v abecedě naopak. Ale na to přijít, to zas je takový zkoušení moc.

 

Karel (2012/12/25 12:04 odpol.)

Čili pokud by to mělo být reálné, tak předpokládám, že hledáme nějakou existující adresu ????????.cz, kde se něco dozvíme...

 

Lipča (2012/12/25 12:05 odpol.)

To mě taky napadlo, ale www.normalni.cz neexistuje.

 

AHAAAAAAAAA

www.obycejna.cz

 

Karel (2012/12/25 12:05 odpol.)

Nice.

 

Lipča (2012/12/25 12:06 odpol.)

Ale trošku to vypadá jako provokace ten web :-)

 

Karel (2012/12/25 12:06 odpol.)

Jo no :-)

 

Lipča (2012/12/25 12:06 odpol.)

Zajímavé je nahoře tlačítko "Registrace do hry". Zkusím se registrovat pod svým jménem z Baharisu :-)

 

Karel (2012/12/25 12:08 odpol.)

Taky jdu na to :-)

 

Lipča (2012/12/25 12:09 odpol.)

A, už mám na mailu info.

 

Karel (2012/12/25 12:10 odpol.)

Taky, taky…

Ty vole, mám taky čas řešit takovýhle píčoviny :-) Ale jak se znám, zas mně to nedá, chjo… :-)

 

3. Střední hra

 

Proroctví z 25.12., 12:10 bylo správné. Nedalo mi to. Do řešení Obyčejné jsem se samozřejmě pustil. Mám rád šifrovačky, mám rád výzvy a na rozdíl od mnohých lidí nemám problém strávit nějaký čas sám se sebou. Hra pro jednotlivce tu ještě nebyla, tak proč to nezkusit. Jasně, čas, který tomu člověk mohl věnovat, byl omezený a navíc luštění v jedné osobě není to pravé ořechové, ale jak říkám, je to něco nového a já tady ty výzvy prostě mám rád.

 

Nějaký ten čas „navíc“ jsem samozřejmě Obyčejné věnoval, ale myslím si, že to zase nebylo až tak dramatické. Vzhledem k tomu, že většina šifer byla luštitelná z displeje mobilního telefonu, bylo možné také využívat různých hluchých míst dne, jako jsou jízda MHD, čekání u zubaře, večerní usínání v posteli či osmihodinový přestup na letišti v Soulu :-) Bodíky přibývaly v hojném počtu a některé šifry byly opravdu povedené. Nejvýše bych vyzdvihnul 211 (Pohled) a 314 (Sudoku).

 

Celá hra byla navíc bezvadně promyšlená. Anonymita organizátorů i hráčů přidávala do luštění zajímavý rozměr.

 

Hra měla rovněž (alespoň pro mě) poměrně výrazný vzdělávací přínos, neboť kromě „obyčejných“ šifer nabídla také „hackerskou“ část. Trochu programovat sice umím, ale záležitosti typu MD5, base64 či dynamické HTML pro mě byly pole neorané. Ale naučil jsem se. Nejlegendárnější úlohou byla asi 501, kdy jsem se po krátkém studiu dostal v dotazech Googlu od počátečního „jak v tom rolovátku zadat číslo, které tam není“ až po „how to create a post request“. Google poradil, já jsem si stáhnul Fiddler a bylo to. Pomocí tohoto výborného softwaru s jednoduchým ovládáním (alespoň jak to mohu z laického pohledu posoudit) jsem pak vyřešil i úlohu 123, neboť sledování a úprava HTTP hlaviček zde byla na pár sekund.

 

Samostatnou kapitolou pak byla Meziměsta. Brněnskému týmu se sice nedařilo tak, jak bych si představoval, nicméně nálada byla vždy výborná a všechny tři večery patřily k nezapomenutelným zážitkům. Nejpamátnější okamžik nastal před třetími Meziměsty. Půlhodinku před začátkem jsem seděl v hospodě jen s Pájou. Oba jsme se tvářili hrozně vážně a oba se snažili toho druhého ujistit v tom, jak tvrdě dneska budeme luštit a jak jsme hrozně zvědaví, jak to celé bude probíhat. Ano, zasvěcení samozřejmě ví, že Pája celou hru orgovala a já jsem třetí Meziměsta starostoval :-)

 

4. Koncovka

 

Úderem prosince hra začala pomalu finišovat. Snažil jsem se dodělávat všechny resty, které jsem měl (a že jich nebylo úplně málo), vyčerpal jsem všechny 4 nápovědy a také jsem neustále proklínal Ořežpruta až do čtvrtého kolena. A na všech třech vánočních srazech na Svoboďáku, které Pája svolala, jsem poctivě a neúnavně tahal ze všech rozumy za účelem zjistit jejich přezdívky :-)

 

Jednomu z těchto předvánočních srazů také vděčím za vyluštění úlohy 499 (Stereo) a za výrazné rozšíření svých obzorů. Ve 3D obrázcích jsem jaktěživ nic neviděl. Jaktěživ. Mohl jsem dělat, co jsem chtěl, a neviděl jsem prostě nic. Tentokrát ale nastal průlom. Vrátil jsem se z města, nalitej tak, že jsem sotva trefil domů, a dostal jsem výborný nápad jít chvíli luštit. Zamžoural jsem na obrázky a všechno jsem bez problémů přečetl. Všechno. Vtipné pak bylo, že jsem si ráno chtěl jednotlivá slova ověřit, neboť mně z těch následujících asociací nic rozumného nevycházelo, ale vše se vrátilo do starých kolejí. Ve 3D obrázcích jsem už opět neviděl vůbec nic…

 

V základních úlohách jsem nakonec s Ořežprutem o 3 body prohrál, ale v těch hackerských jsem naopak o 5 bodů zvítězil. A vzhledem k tomu, že veřejných bodů jsem měl také dost a že několik přezdívek jsem věděl najisto, začínal jsem polehoučku věřit, že by to v celkovém součtu mohlo všechno vyznít v můj prospěch.

 

 

 

5. Vyhlášení

 

Na vyhlášení, které proběhlo 10.1., jsme se sešli v restauraci U Dřeváka. Úderem 18 h přišly na mail speciální přihlašovací údaje a Finální úloha byla na světě. Soupis všech řešení, které jsem během roku nashromáždil, konečně přišel vhod a kris-kros po krátkém souboji padl.

 

Závěrečné titulky některá očekávání potvrdily, některá vyvrátily. Celkový součet skutečně vyzněl v můj prospěch a stal jsem se tak vítězem první velké individuální šifrovací hry. Ano, je mi jasné, že mnoho es šifrovací komunity se hry vůbec nebo skoro vůbec neúčastnilo, ale vítězství přesto potěšilo :-) Správně jsem také vydedukoval svého největšího soupeře Ořežputa jako Ondru Skoupého. Hledal jsem člověka, o kterém jsem věděl, že se hře hodně věnuje, že je dostatečně individuálně schopný a že není ajťák, páč těch hackerských bodů měl přeci jen méně. A Ondra byl celkem ložená volba.

 

Zato identita organizátorů, to byla úplně jiná káva. Dero a Pája, to bylo vskutku velké překvapení. Obdivuji zejména Páju, se kterou jsem během roku strávil nejeden večer. Nikdy nedala nic znát a svoji roli sehrála luxusně.

 

6. Poděkování

 

Nezbývá tedy nic jiného, než Derovi a Páji moc poděkovat za to, co dokázali vytvořit. Nápad byl perfektní, zpracování bylo perfektní, užil jsem si mnoho zábavy, pěkných šifer, Meziměst a dalších záležitostí a ještě jednou musím vyzdvihnout, jak skvěle dokázali svoje úlohy sehrát a nedát na sobě nic znát. Díky!

 

A úplným závěrem bych také rád poděkoval svojí drahé, že takovou dobu trpělivě snášela moje úvahy nad šiframi a že ji nerozhodilo ani to, když jsem se večer před spaním vrátil ze sprchy nadšený, že jsem konečně po jedenácti měsících vyřešil +L. Díky!